Jak stworzyć sprzyjające warunki do snu dla najmłodszych w okresie zmieniającej się pogody?

Niestabilna pogoda może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, a tym samym na jakość naszego snu. Jednakże w szczególności narażone są tutaj dzieci, dla których wypoczynek stanowi fundament do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego rozwoju. Nieprzewidywalne temperatury oraz opady mogą niestety zakłócić spokojny sen najmłodszych, dlatego też pojawia się pytanie, w jaki sposób stworzyć sprzyjające warunki do wypoczynku? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule!

Wybierz odpowiednie akcesoria sypialniane

Nie powinniśmy zapominać, że za jakość snu odpowiadają przede wszystkim akcesoria sypialniane, takie jak materac, poduszka, kołdra i pościel. Są to te elementy wyposażenia łóżka, które dbają zarówno o naszą wygodę w trakcie snu, jak i np. komfort termiczny czy stabilność ciała. Z tego też względu nie powinno ich zabraknąć w łóżku dziecięcym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby akcesoria były wykonane z wysokiej jakości, oddychających materiałów, które będą przyjazne dla ich skóry, a ponadto zapewnią optymalne warunki cieplne. W chłodniejsze dni lepszym wyborem będą grube kołdry i koce, natomiast w cieplejsze lżejsze rozwiązania niepowodujące przegrzewania się ciała.

 

Kontroluj temperaturę otoczenia

Nieodpowiednia temperatura otoczenia może istotnie zakłócić sen dziecka. Dlatego też ważne staje się kontrolowanie temperatury powietrza w sypialni najmłodszych. Pamiętajmy, że powinna ona wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. W okresie, gdy temperatura zmienia się najbardziej intensywnie, warto właśnie skorzystać z odpowiednich akcesoriów sypialnianych lub dodatkowo z klimatyzacji czy ogrzewania. W ten sposób będziemy w stanie zapewnić dziecku optymalne warunki do snu w pomieszczeniu.

 

Monitoruj wilgotność powietrza

Nie bez znaczenia pozostaje również poziom wilgotności powietrza w otoczeniu dziecka. Dlaczego? Ponieważ zbyt suche lub wilgotne powietrze może prowadzić do problemów z oddychaniem czy nawet podrażnień skóry. W okresie zmieniającej się pogody wilgotność ta równie często ulega zmianie. Jak jednak skutecznie monitorować jej poziom? Najlepiej wyposażyć się w nawilżacz powietrza, czyli urządzenie, które samodzielnie kontroluje wilgotność w danym pomieszczeniu. Jednakże nie zapominajmy też o tym, aby często wietrzyć sypialnię dziecka oraz regularnie przeprowadzać w niej porządki.

Stwórz spokojną atmosferę

Na koniec istotne jest także to, aby po prostu zapewnić dziecku spokojne warunki wypoczynku. Pomieszczenie, w którym śpi, powinno być ciche i odpowiednio zaciemnione. Przede wszystkim postarajmy się, aby pogoda za oknem nie wpływała na jakość wypoczynku dziecka. Dlatego też dobrym pomysłem są rolety zewnętrzne, które nie tylko gwarantują ciemność podczas snu, ale także izolują od hałasu spowodowanego czynnikami zewnętrznymi.

Stworzenie sprzyjających warunków snu dla najmłodszych w okresie zmieniającej się pogody może wydawać się ciężkim zadaniem, jednakże z pomocą powyższych wskazówek staje się to o wiele prostsze. Istotne jest po prostu to, aby dobrać dla dziecka odpowiednie akcesoria sypialniane, kontrolować wilgotność i temperaturę pomieszczenia oraz zapewnić spokojną atmosferę wypoczynku.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + osiemnaście =