Homla.pl – Dom jednorodzinny i samochód elektryczny

Nasz świat bardzo szybko się rozwija i zmienia, dlatego nie jesteśmy w stanie nadążyć za wszystkimi nowościami. W gąszczu tych udogodnień, trudno jest podejmować dobre decyzje, które dają nam podstawy do spokojnego życia i godnej przyszłości. Dom, praca, inwestycje, edukacja, wiara i wypoczynek to tematy, nad którymi warto się zatrzymywać i rozważać.

Dzisiaj warto zastanowić się nad jednym z aspektów naszego codziennego życie, czyli nad tym czy posiadając własny dom, warto kupić samochód elektryczny.

Samochody elektryczne – wady i zalety

Zaczniemy od końca, czyli od samochodów elektrycznych. Warto je kupować? To bardzo ciekawe, że samochody napędzane prądem, choć coraz powszechniejsze, spotykają się ze sporą krytyką i oporem. Jakie są zalety i wady takiego auta:

1/ środowisko – ekologia, to pierwszy argument za kupnem takiego samochodu. Elektryki są nieemisyjne, nie potrzebują paliw kopalnianych, a tym samym nie wprowadzają zanieczyszczeń do środowiska. Jest to szczególnie ważne w miastach, gdzie zagęszczenie pojazdów powoduje smog, zapylenie powietrza i często nieprzyjemny zapach;

2/ nasze zdrowie – brak spalin pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie;

3/ cicha praca – samochody elektryczne są ciche. Posiadają niewielkie silniki elektryczne, które są bardzo ciche, co stwarza komfort dla kierowcy, pasażerów oraz otoczenia;

4/ ładowanie baterii – samochód elektryczny zasilany jest bateriami. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy auto ładować wtedy gdy śpimy lub jesteśmy w pracy. Właściwie każda przerwa w jeździe jest dobrym momentem na doładowanie akumulatorów.

5/ koszt eksploatacji – wydatki na doładowanie baterii są znacznie niższe od benzyny i wynoszą tylko około 30% ceny tankowania samochodu spalinowego. Podobnie z pozostałymi kosztami. Nie mamy pod maską tradycyjnego silnika, więc nie ma wymiany olejów, filtrów. W samochodzie jest znacznie mniej części, które mogą się zepsuć. Dzięki temu eksploatacja pojazdu elektrycznego jest znacznie tańsza.

6/ inne korzyści – sporą korzyścią dla osób mieszkających lub pracujących w mieście jest prawo do bezpłatnego parkowania. To kolejna korzyść finansowa. W przemieszczaniu się po mieście, pomaga możliwość poruszania się pasem zarezerwowanym dla autobusów.

7/ przyjemność i bezpieczna jazda – samochody elektryczne to bezpieczna i komfortowa jazda. Oprócz cichego przemieszczania, auta wyposażone są w dużą ilość elektroniki, która pomaga w jeździe oraz sprawia, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Elektryki, nie posiadają zbiornika na paliwo, więc nie spowodują w trakcie wypadku zapłony, czy wybuchu.

Skoro mówimy o zaletach, warto też wspomnieć o wadach. Jedną z największych przeszkód w rozwoju elektromobilności jest cena samochodów. Auta elektryczne, są znacznie droższe od spalinowych. Problemem jeszcze są punkty ładowania, których jest zdecydowanie za mało w Polsce. To co budzi wątpliwości, to także niewielki zasięg. Problemem jest też bardzo mała liczba samochodów używanych.

Samochody elektryczne, a dom jednorodzinny

To, że niebawem będziemy wszyscy korzystać z pojazdów elektrycznych, jest pewne. Zarówno decyzje na szczeblu Unii Europejskiej, jak i rządowym, będą wymuszały te zmiany i prowadzimy do eliminowania spalin. Transport publiczny – pociągi i autobusy, już zmieniają się w zeroemisyjne pojazdy. Ten kierunek w najbliższych latach na pewno się nie zmieni, a my będziemy musieli się w tym jakoś odnaleźć.

Tu dochodzimy do rozważania, czy warto kupić elektryka? Każdy musi ten temat przemyśleć indywidualnie, uwzględniając swoje możliwości i warunki w jakich żyje na co dzień. Warte naszym zdaniem, jest wykorzystanie tego co mamy, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści i wady. Decyzja o zakupie samochodu elektrycznego będzie na pewno łatwiejsza, jeśli mamy własny dom jednorodzinny, połowę bliźniaka lub mieszkanie na parterze. Łatwość zaparkowania na podwórzu lub we własnym garażu ułatwi podłączenie zasilania baterii samochodowej z własnej domowej sieci. To zmniejszy też koszty eksploatacji. Szczególnie korzystne i uzasadnione ekonomicznie jest korzystanie, jeśli mamy na dachu fotowoltaikę, która zapewni mam darmowe „tankowanie” elektryka. Pamiętajmy też, że możemy liczyć na dopłatę na zakup elektryka z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska. W 2023r. dopłaty do samochodów elektrycznych wynoszą 18 750 zł i 27 000 zł w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Tekst powstał przy współpracy z portalem nieruchomości – Homla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 8 =